Implantologia stomatologiczna – implanty zębów

Implantologia to obecnie jedna z najbardziej rozwijających się gałęzi stomatologii, pozwalająca na uzupełnienie wszelkich ubytków w uzębieniu, od pojedynczych zębów, po skomplikowane przypadki. Odbudowa uzębienia odbywa się za pomocą implantów, stanowiących niewielkie tytanowe śrubki zastępujące korzenie zębowe. Implantologia stomatologiczna daje możliwość osiągnięcia trwałego i estetycznego efektu, a także pozwala na poprawę zaburzonej mechaniki narządu żucia.

Czym jest implant?

Implant w stomatologii to element zastępujący korzeń własnego zęba. Współczesne implanty mają kształt śruby, którą wszczepia się w kość. Materiałem z którego wykonuje się implanty najczęściej jest tytan, dzięki czemu organizm pacjenta nie traktuje go jako „ciała obcego”. Jednocześnie jest on na tyle wytrzymały, by znieść obciążenia jakimi poddawane są korzenie zębowe. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej w miejscu utraconego zęba. Implanty dentystyczne są idealnym rozwiązaniem dla większości osób z pojedynczymi lub kilkoma ubytkami w uzębieniu. Możemy wyróżnić implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe. Pierwsze z nich są najpopularniejsze oraz najdłużej stosowane, jednakże ich wadą jest estetyka, ponieważ ich srebrnoszary kolor nie powinien być widoczny, niestety w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych. Implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi są alternatywą dla implantów tytanowych. Kolorem oraz teksturą przypominają naturalną tkankę budującą zęby, a ich wysoka wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych powoduje, że decyduje się na nie coraz więcej pacjentów.

Dzięki implantom chronisz swoje zdrowe zęby, ponieważ tradycyjny most protetyczny wymaga szlifowania zębów sąsiadujących z brakiem zębowym. Implanty zębowe zapobiegają także zmianom w wyglądzie twarzy oraz zanikowi kości i utracie innych zębów, są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem

Leczenie implantologiczne posiada szereg zalet, do najważniejszych można zaliczyć:

  • Wygląd implantów, który w 100% odzwierciedla naturalne uzębienie;
  • funkcjonalność implantów zębów;
  • przywrócenie poprawnego wyglądu i estetyki;
  • ochronę przed degradacją układu kostno-zębowego;
  • poczucie komfortu oraz zadowolenia;
  • zastąpienie utraconych zębów naturalnych.

Co jednak się stanie, jeśli nie zdecyduje się na podjęcie leczenia?

Jakie są konsekwencje związane z utratą zęba?

Warto wiedzieć, że utrata zęba to nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne, dotyczące jamy ustnej, ale także niekorzystne zmiany w wyglądzie. Na całe szczęście utrata zęba jest problemem, który można rozwiązać i przy pomocy nowoczesnych metod i technik, odwrócić ten stan rzeczy. 

Jedną z metod jest odbudowa utraconego uzębienia za pomocą wszczepów kostnych, czyli najprościej mówiąc implantów. Implant wprowadzony w kość pacjenta przywraca utracony wcześniej korzeń zębowy i tworzy fundament do kosmetycznej możliwości odbudowy zęba. Co ważne, implant stomatologiczny stosowany jako uzupełnienie zębów jest świetnym rozwiązaniem niezależnie od wieku pacjenta, który ma niezwykłe znaczenie zarówno estetyczne, jak i zdrowotne.

Czy trzeba wdrażać leczenie implantologiczne po utracie zęba?

Ubytki zębowe powinno się uzupełniać i jest to kwestia, która nie podlega żadnej dyskusji. Można to robić w dowolnym czasie, jednak z uwagi na mogące się pojawić problemy zdrowotne czy medyczne, warto jest zdecydować się na leczenie implantologiczne jak najszybciej. Najlepiej dokonać tego zaraz po lub niedługo po ekstrakcji zęba i powstaniu ubytku.

Zwlekanie z podjęciem tej ważnej decyzji może pogorszyć stan zdrowia, estetykę twarzy, a w miejscach ubytków następuje proces zanikania tkanki podłoża kostnego. Jest to niebezpieczna sytuacja, ponieważ skutkuje ona chorobami przyzębia i widmem utraty kolejnych zębów.

Kiedy najlepiej wszczepić implant?

Implant najlepiej wszczepić jak najszybciej, nawet w dniu usunięcia zęba. W przypadku implantów czas jest istotny, ponieważ po utracie zęba otaczająca go kość zaczyna zanikać, co w przyszłości prowadzi do deformacji łuków zębowych i niekorzystnej zmiany wyglądu twarzy. Jednocześnie na skutek zaniku kości, sąsiadujące z ubytkiem zęby stopniowo przechylają się w kierunku powstałej luki, niekorzystnie zmieniając swoje położenie. Warto również wspomnieć, że brak nawet jednego zęba powoduje niewłaściwy rozkład sił żucia i negatywnie wpływa na sąsiadujące mięśnie i stawy, co w konsekwencji może prowadzić m.in. do silnych migren.

Implantologia Gdańsk — jakie są rodzaje implantów?

Implanty zębów można podzielić z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy wówczas implanty:

  • tytanowe — twarde, wytrzymałe oraz stabilne, istotne jest również to, że jest to materiał dopasowujący się i kompatybilny wraz z kością
  • z tlenku cyrkonu — są równie trwałe co tytan i tak samo dobrze integrują się z kością, a z uwagi na swój odcień, lepiej dopasowują się do koloru zębów naturalnych.

Drugi podział to ten związany z szybkością uzyskanego efektu. Można więc wyróżnić:

  • jednofazowe, gdzie implanty zębów są wszczepiane już podczas jednej wizyty;
  • dwufazowe czyli w pierwszym etapie augmentacja i wszczepienie implantu, w fazie drugiej odbudowa implantu koroną.

Należy zaznaczyć, że wybór odpowiednich implantów stomatologicznych odbywa się po konsultacji stomatologa z pacjentem, który na jej podstawie ustala plan działania implantologicznego.

Na co wpływają utrata zębów oraz powstałe zmiany kostne?

Braki w uzębieniu mogą powodować wiele konsekwencji zdrowotnych, których nie można bagatelizować. Warto więc każdy ubytek zębowy odbudować jak najszybciej, żeby ubytki nie wpływały na:

  • zaburzenia zgryzu;
  • zapadnięcie się warg;
  • powstanie dysproporcji twarzy;
  • zmianę wyglądu twarzy;
  • pojawienie się bólów głowy;
  • pogorszenie się stanu stawów skroniowo-żuchwowych.

Jeżeli powyższe problemy już wystąpią, ich usuwanie będzie czasochłonne i często angażujące też specjalistów z innych dziedzin.

Z czego składa się leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne składa się z kilku ważnych etapów. W początkowej fazie następuje leczenie biologiczne, które składa się z higienizacji, leczenia zachowawczego i endodontycznego, w niektórych przypadkach również ortodontycznego.

Następnie przeprowadzana jest diagnostyka rentgenowska, czyli tomografia komputerowa, a także planuje się leczenie implantologiczne, w którym trzeba wziąć pod uwagę:

  • ilość implantów;
  • ich pozycje;
  • rodzaj planowanej odbudowy na implantach;
  • koszty;
  • ewentualne przygotowanie wyrostka do leczenia implantologicznego.

Następnym etapem jest część chirurgiczna. Polega ona na ewentualnej odbudowie kości, wszczepieniu implantów oraz założeniu szwów. Po kilku miesiącach od tych czynności odsłania się implanty i dokonuje wycisku na nich. Następnie wykonywana jest docelowa odbudowa protetyczna, a jeśli chodzi o korony na implantach, to przykręca się je i zaślepia otwory w koronach.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów i ile trwa?

Procedura wszczepienia implantu musi być dokładnie zaplanowana, a plan leczenia poparty szczegółową diagnostyką. W pierwszym etapie leczenia wykonywane jest zdjęcie RTG (pantomogram lub CBCT). W zależności od stanu uzębienia pacjenta implantolog zaproponuje możliwą ilość implantów oraz wybór późniejszego uzupełnienia protetycznego. Jednocześnie przygotuje harmonogram kolejnych wizyt oraz  kosztorys leczenia. Sam zabieg wszczepienia implantu trwa od 30-60 min i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalescencja, wystarczy dbać o ranę pozabiegową zgodnie ze wskazówkami lekarza. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie u pacjentów zabiegów przygotowawczych tj. podniesienie dna zatoki szczękowej lub przeszczep kości. Po upływie określonego czasu wgajania implantów – 2 miesiące dla szczęki, 4 miesiące dla żuchwy implantolog odsłania implant i wykonuje odbudowę protetyczną na wszczepionych implantach. Sposób dbania o implanty nie różni się od standardowego oczyszczania zębów własnych. Ważne są okresowe wizyty kontrolne, dzięki czemu lekarz dentysta sprawdzi stan tkanek wokół implantu oraz skontroluje stan kości poprzez wykonanie zdjęcia RTG.

Leczenie implantologiczne – korzyści

Leczenie implantologiczne daje szereg korzyści, które ułatwiają życie codzienne pacjenta. Są to m.in.:

  • Możliwość uzupełnienia braków zębowych w sposób estetycznie i funkcjonalnie najbardziej zbliżony do naturalnego (trwałe, estetyczne oraz mocowane na stałe uzębienie),
  • lepszy stan zdrowia (dzięki uzupełnieniu braków w uzębieniu możemy zapobiegać przykrym dolegliwościom),
  • otrzymujemy uśmiech wyglądający jak naturalny (wysoki efekt estetyczny),
  • stymulujemy kości (dzięki obecności implantu siły żucia są przenoszone na kość i zaczynają ją stymulować) oraz wysoki poziom komfortu dla pacjenta.

Leczenie implantologiczne w Gdańsku — jakie są wskazania?

Wskazaniami do leczenia implantologicznego są:

  • brak akceptacji przez pacjentów ruchomych uzupełnień protetycznych i oczekiwanie stałego rozwiązania;
  • oczekiwania pacjentów co do estetycznej odbudowy protetycznej;
  • odruchy wymiotne pacjentów, którzy nie są w stanie korzystać z ruchomych rozwiązań;
  • pojedyncze braki w uzębieniu;
  • większa liczba ubytków zębowych, a nawet całkowity brak zębów;
  • poprawa komfortu u osób, które posiadają ruchome protezy zębowe;
  • polepszenie sytuacji osób z protezami o złej stabilności

Oczywiście ostateczna decyzja podejmowana jest w porozumieniu pacjenta z lekarzem.

Implanty zębów przeciwwskazania

Zabieg wszczepienia implantów jest procedurą inwazyjną, w związku z tym istnieją przeciwwskazania do jego wykonania w następujących przypadkach: zaburzenia krzepnięcia krwi, zespoły zmniejszonej odporności, leczenie sterydami, zaburzenia psychiczne oraz nowotwory w czasie chemioterapii. Ponadto istnieją także przeciwwskazania miejscowe, które ocenia implantolog w trakcie konsultacji. Implanty nie powinny być także wszczepiane nałogowym palaczom oraz osobom z chorobą alkoholową.

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • leczenie sterydami,
  • zespoły zmniejszonej odporności,
  • zaburzenia psychiczne oraz nowotwory w czasie chemioterapii.

Ponadto istnieją także przeciwwskazania miejscowe, które ocenia implantolog w trakcie konsultacji. Implanty nie powinny być także wszczepiane nałogowym palaczom oraz osobom z chorobą alkoholową.

Implant zęba — cena, czyli od czego zależy jego koszt

Należy podkreślić, że koszty związane z leczeniem implantologicznym określane są indywidualnie , w zależności od stanu uzębienia pacjenta oraz jego potrzeb. Cena zależna jest w głównej mierze od:

  • liczby ubytków, które należy uzupełnić;
  • materiału korony zębowej;
  • konsultacji, badań i wizyt niezbędnych do przeprowadzenia leczenia;
  • potencjalnego leczenia ubytków przed założeniem implantów;
  • stanu podłoża protetycznego;
  • konieczności ewentualnego przygotowania do procesu implantacji.

W przypadku pacjentów z całkowitym bezzębiem koszt leczenia będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku pojedynczych ubytków i sięgać może nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście ostateczne koszty zależne są od indywidualnego przypadku oraz oceny lekarza. Całkowity i dokładny kosztorys zostaje przedstawiony pacjentowi na wizycie konsultacyjnej.

Warto również wiedzieć co wpływa na koszt leczenia implantologicznego. Cenę kształtują takie procesy, jak:

  • przeprowadzenie konsultacji oraz diagnostyki;
  • zabieg wszczepienia implantu zęba lub zębów;
  • przykręcenie lub zacementowanie korony zębowej.

Przedstawienie oraz omówienie kosztów ma miejsce podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej, która zwykle ma informacyjny charakter. Po sprawdzeniu stanu jamy ustnej wykonywane są niezbędne badania, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie dokładnej analizy przypadku i opracowanie planu leczenia implantologicznego wraz z całym kosztorysem.

Orientacyjne ceny można również sprawdzić w cenniku usług, znajdującym się na naszej stronie internetowej.

Borykając się z ubytkami zębowymi, warto wybrać leczenie, które korzysta z implantologii i odbywa się bezboleśnie, w znieczuleniu lub narkozie, profesjonalnie. Wykonywane jest przez doświadczonych lekarzy, bezpiecznie, dzięki wykorzystywaniu materiałów najwyższej jakości oraz odpowiedzialnie