10% rabatu na leczenie zachowawcze i profilaktykę.

Protetyka zębów – licówki, protezy i korony zębowe

Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii poświęcona odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu.

przemiana uśmiechu

Czym zajmuje się protetyka?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową zniszczonych i utraconych zębów za pomocą koron, mostów lub protez ruchomych. Zęby niestety nie ulegają regeneracji, przez co ich utrata lub zniszczenie to strata nieodwracalna biologicznie. Protetyka pozwala na odbudowę mocno zniszczonych zębów, które nie kwalifikują się do konwencjonalnego leczenia zachowawczego oraz pozwala na odtworzenie utraconego uzębienia. Przyczynami zniszczeń tkanek zęba mogą być: urazy mechaniczne, próchnica, fizjologiczne i patologiczne ścieranie zębów. W dzisiejszej stomatologii coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty oraz przebudowy własnych zębów, które są  nieprawidłowo ustawione i przebarwione. Nawet przy regularnych kontrolach oraz systematycznym leczeniu, niektórych problemów nie da się uniknąć. W takich przypadkach z pomocą przychodzi zastosowanie koron i licówek porcelanowych. Dzięki zastosowaniu takiego leczenia uzyskujemy efekty funkcjonalne i estetyczne.

Rodzaje protez

W odtwarzaniu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które możemy podzielić na stałe (nie da się ich usunąć z ust) lub ruchome (dające się wyjąć) lub też kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi). Do uzupełnień ruchomych zaliczane są: protezy szkieletowe, protezy nylonowe, protezy akrylowe lub acetalowe, natomiast do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne takie jak mosty i korony.

Korony zębowe

Korony należą do stałych uzupełnień protetycznych, które są mocowane do naturalnych zębów pacjenta lub implantów. Zakłada się je trwale, w związku z czym usunięcie ich jest możliwe tylko przez lekarza stomatologa. Do wykonania koron wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, pierwszym z nich są metale (złoto lub różnego rodzaju stopy metali), kolejnym jest akryl. Można je także wykonywać z porcelany lub materiałów ceramicznych. Korony można także wykonywać przy wykorzystaniu połączenia wymienionych materiałów.

Rodzaj zastosowanej korony zależy od miejsca jej późniejszego umiejscowienia. W przypadku zębów przednich zastosowanie znajdują korony wykonane z porcelany lub ceramiki. Postęp dzisiejszej stomatologii, w tym protetyki stomatologicznej i dostępnych na rynku materiałów pozwala na dobranie takiego koloru płytki, która odpowiada odcieniowi zębów naturalnych. W przypadku zębów umieszczonych z tylnej części jamy ustnej, zastosowanie znajdują korony wykonane ze stopów metalicznych. Jest to przede wszystkim podyktowane faktem, iż materiał ten jest bardziej wytrzymały, a zęby trzonowe i przedtrzonowe często są poddawane dużym obciążeniom.

Przed wykonaniem korony istotne jest odpowiednie przygotowanie zęba, które polega na zmniejszeniu jego rozmiaru. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku, dzięki któremu powstaje forma, niezbędna do późniejszego przygotowania korony. Wskazaniem do założenia korony zębowej są różnorodne np. w celu naprawy złamanego zęba, przykrycia zęba po leczeniu endodontycznym, umożliwia także zakrycie przebarwień i zniekształceń zębów. Warto zaznaczyć, że korona może posłużyć także jako mocowanie do mostu zębowego.

Mosty zębowe

Mosty służą do wypełnienia luk, które powstały po utracie jednego lub kilku zębów. Umożliwia to zachowanie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie mostu jest obecność zębów prawidłowych lub implantów ograniczających lukę. Do wykonania mostu stosowane są różne materiały, jednak te najczęściej stosowane to porcelana oraz ceramika. Analogicznie do koron zębowych istnieje możliwość dobrania kolorystycznie mostu do koloru naturalnych zębów pacjenta. Rolę filarów pełnią odpowiednio przygotowane zęby, uprzednio redukując ich rozmiar. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku od pacjenta, celem przygotowania specjalnej dopasowanej formy. Trwałość mostów jest duża, jednak pacjent musi spełnić kilka warunków, przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, jak również regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym.

Protezy zębowe

W przeciwieństwie do koron i mostów, protezy zębowe są uzupełnieniem ruchomym, co oznacza, że mogą być samodzielnie usuwane przez pacjenta, a następnie umieszczane z powrotem w jamie ustnej. Podstawowym zadaniem jest przywracanie prawidłowej mechaniki  i funkcji narządu żucia oraz uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. Wykonuje się je z różnych materiałów m.in. protezy szkieletowe (wykonane na lanym, metalowym szkielecie) oraz akrylowe. W zależności czy protezowaniu poddawane są zęby górne, czy dolne, taka proteza wygląda inaczej. Jeśli mamy do czynienia ze szczęką, podstawa protezy jest pełna oraz pokrywa całe podniebienie, natomiast w przypadku żuchwy podstawa protezy ma kształt podkowy. Stomatolog indywidualnie wybiera rodzaj protezy najbardziej odpowiedni dla pacjenta. Wyróżnić możemy trzy typy protez: tradycyjna pełna (umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się ran, może to trwać nawet kilka miesięcy), bezapośrednia pełna (umieszczana w jamie ustnej pacjenta praktycznie zaraz po usunięciu wszystkich zębów) oraz proteza częściowa (oparta jest ona na ramce zakotwiczonej na zębach naturalnych lub implantach).  Trwałość protez jest czasowa, dlatego po pewnym czasie konieczne jest jej ponowne dopasowanie lub też wykonanie nowej protezy. Bardzo ważne są regularne kontrole stomatologiczne, ponieważ źle dopasowana proteza może prowadzić do niekorzystnych zmian w jamie ustnej.

Zabiegi zakładania uzupełnień protetycznych charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, a jedyna inwazyjność występuje w momencie zakładania implantów stomatologicznych. Poza tym zabieg przebiega bezinwazyjnie. Uzupełnienia wykonane są z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że nie ma możliwości wystąpienia stanu zapalnego czy reakcji nadwrażliwości.

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe są cieniutkimi nakładkami protetycznymi, które przykleja się do licowej (przedniej) części zębów, zmieniając całkowicie ich kształt i kolor. Produkowane są z kilku rodzajów materiałów, przekłada się to na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Do wyboru są licówki akrylowe, kompozytowe, skaleniowe, porcelanowe. Licówki porcelanowe są wykonane z porcelany skaleniowej, dzięki czemu są najcieńsze i najbardziej zbliżone do zębów naturalnych. Wskazaniem do założenia licówek może być: złamany brzeg zęba, diastema między zębami lub przebarwienia na zębach. Można je także założyć w celu wydłużenia zębów albo wprowadzenia zębów do łuku. Istotne jest, aby przed założeniem licówek pozostałe zęby pacjenta były wyleczone oraz oczyszczone z kamienia nazębnego. Licówki z założenia są najmniej inwazyjną metodą zmiany kształtu zęba.