10% rabatu na leczenie zachowawcze i profilaktykę.

Periodontologia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem chorób przyzębia.

Zapalenie przyzębia jest wieloczynnikową chorobą, która prowadzi do postępującej destrukcji tkanek przyzębia oraz ma niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu. Na nasilenie chorób przyzębia ma wpływ kilka czynników tj. palenie papierosów, otyłość, nadmierny stres, obecność patogenów oraz inne schorzenia ogólne. Znacząca jest również płeć, wiek oraz pochodzenie, ale są to kwestie niezależne od nas.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne?

Na początku lekarz dentysta periodontolog przeprowadza dokładną analizę dziąseł, zębów oraz jamy ustnej pacjenta. Kluczowym elementami, na które lekarz periodontolog będzie zwracał uwagę to kolor i jędrność dziąseł, sprawdzi, czy zęby są luźne i jaki jest stopień utraty tkanki dziąseł. Periodontologia ściśle związana jest z higieną jamy ustnej, dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie wykonywać zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Standardowa higienizacja polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz osadów. Scaling umożliwia usunięcie złogów pod, jak również naddziąsłowych. W fazie higienizacyjnej istotny jest również prawidłowy instruktaż jamy ustnej.

W fazie niechirurgicznej ważne jest uzyskanie powierzchni zęba wolnej od drobnoustrojów, aby możliwe było połączenie tkanki łącznej i tkanki nabłonkowej z cementem korzeniowym. Powszechnie stosowanym zabiegiem jest również kiretaż, który ma na celu usunięcie kamienia poddziąsłowego, zakażonego i martwego cementu korzeniowego, patologicznie zmienionego nabłonka wewnętrznej ściany kieszonki przyzębnej i tkanki ziarninowej z dnia kieszonki. Aby zmniejszyć zakres kolejnych wizyt stomatologicznych, konieczne jest przeprowadzenie fazy higienizacyjnej oraz niechirurgicznej.

Faza korekcyjna prowadzi do przywrócenia korzystnego mikrośrodowiska oraz do poprawy anatomii zębów i przyzębia. Przy zastosowaniu technik regeneracyjnych możliwa jest odbudowa zniszczonych tkanek (przeszczep dziąseł, plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego, przeszczep kości) oraz przywrócenie estetycznego uśmiechu. Kolejnym etapem jest faza podtrzymująca, która ma za zadanie eliminację lub kontrole czynników wpływających na rozwój choroby dziąseł i przyzębia.

Choroby przyzębia

Najczęstszymi chorobami przyzębia jest zapalenie dziąseł oraz paradontoza. Przyczyną jest przede wszystkim brak prawidłowej higieny jamy ustnej, ale także nieprawidłowe położenie zębów czy dziąseł, które to utrudniają zabiegi higienizacyjne, a to w konsekwencji doprowadza do odkładania się kamienia nazębnego.

Innymi występującymi jednostkami chorobowymi są grzybice, afty lub zapalenia. Periodontolog może zalecić przyjmowanie antybiotyków lub nawilżanie przeciwdrobnoustrojowe płukankami jamy ustnej. A także innymi czynnikami chemicznymi, które mogą być wskazane do zwalczania i zapobiegania dalszego wzrostu rozprzestrzeniania się bakterii.

Trzeba pamiętać, że leczenie chorób przyzębia jest leczeniem długotrwałym, które wymaga zaangażowania i cierpliwości pacjenta, ale również prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt.