Przebarwienia zębów stanowią problem estetyczny, a zabieg wybielania zębów jest opcją optymalną i zachowawczą w tym przypadku. Wybielanie polega na rozpadzie nadtlenku wodoru oraz penetracji wolnych rodników do szkliwa i do wewnątrz przebarwionej zębiny, a następnie utlenianiu przebarwień, co powoduje zmianę zabarwienia na jaśniejszą. Istnieją dwie metody wybielania zębów: wybielanie gabinetowe, wybielanie nakładkowe (tzw. metoda domowa). Istotnym elementem w procesie wybielania jest dobranie odpowiedniej metody po uprzednim wywiadzie i ocenie stanu jamy ustnej przez lekarza. Następnie wykonywane są zabiegi higienizacyjne mające na celu usunięcie przebarwień, osadów oraz kamienia z powierzchni zębów.
rozpoczyna się od wykonania specjalnej szyny, nakładki w której umieszczany jest środek wybielający. Lekarz pobiera wyciski, które następnie przekazywane są technikowi dentystycznemu, który wykonuje dla pacjenta szynę. Pierwszy zabieg wykonywany jest pod okiem lekarza w gabinecie. W każdą przestrzeń szyny aplikowany jest środek wybielający, który następnie jest umieszczany w łuku zębowym na określony czas. Lekarz informuje pacjenta jak powinien stosować preparat wybielający. Pacjent otrzymuje pełną instrukcję stosowania nakładek wybielających i kolejne zabiegi przeprowadza już samodzielnie w domu. Wybielanie nakładkowe trwa 2-3 tygodni i jest to metoda całkowicie bezpieczna, przewidywalna oraz efektywna.
jest metodą szybkiego wybielania zębów, ponieważ podczas jednego zabiegu zęby zostają wybielone o 7-8 odcieni w skali VITA. Zabieg polega na aplikacji stężonego żelu wybielającego, a następnie aktywowanie go źródłem światła (np. lampą LED, laserem lub lampą halogenową). Efekt wybielania tą metodą jest widoczny od razu, a sam zabieg trwa około godziny. Najczęściej spotykany objaw niepożądany to nadwrażliwość po zabiegowa, która ustępuje po zastosowaniu dedykowanych preparatów.
Należy pamiętać, że wybielaniu ulegają tylko zęby naturalne, a utrzymanie efektu jest w dużej mierze uzależnione od diety i nawyków pacjenta, jak również od budowy szkliwa oraz stopnia i przyczyny przebarwienia. Po wykonaniu zabiegu wybielania zaleca się przez około 2 tygodnie stosować, tzw. białą dietę, ponieważ zęby po wybielaniu są bardziej chłonne. Należy zatem unikać pokarmów i płynów barwiących, tj. wino, mocna herbata, jagody czy buraki. Efekt wybielania utrzymuje się zazwyczaj maksymalnie rok do 3 lat po zabiegu, kiedy to następuje powrót pierwotnego koloru zęba. Aby jak najdłużej utrzymać efekt śnieżnobiałych zębów, należy dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie usuwać kamień nazębny. Po tym czasie, w celu zachowania jasnego koloru zębów należy zabieg wybielania powtórzyć.
Wybielanie zębów, jak każda inna procedura medyczna, ma swoje przeciwwskazania, należą do nich m.in. istniejące choroby dziąseł lub przyzębia, alergia na składniki preparatu wybielającego oraz silna nadwrażliwość zębów, ciąża (ze względu na częste zapalenia dziąseł), nałogowe palenie tytoniu (przy tym nałogu zęby narażone są na przebarwienia w znacznie większym stopniu), starcie zębów oraz pęknięcia szkliwa, duża liczba wypełnień, młody wiek pacjenta (nie wykonuje się wybielania u osób poniżej 16 r.ż.). Dlatego tak ważna jest konsultacja wybielania z lekarzem dentystą, który jako jedyny może ocenić możliwość wybielenia zębów i dobrać odpowiednią metodę.