10% rabatu na leczenie zachowawcze i profilaktykę.

Profilaktyka zębów – piaskowanie, skaling i lakowanie zębów

Profilaktyka stomatologiczna to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok w leczeniu próchnicy oraz paradontozy. Systematycznie przeprowadzane zabiegi profilaktyczne wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji są gwarancją zdrowych zębów i dziąseł. Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrycie próchnicy, a co za tym idzie zapobieganie jej dalszemu rozwojowi oraz ewentualnym powikłaniom. Regularne wizyty i kontrole w gabinecie stomatologicznym umożliwiają wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej.
Do najważniejszych zabiegów profilaktyki stomatologicznej zaliczamy:

Skaling

Jest to zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym, polegający na profesjonalnym usuwaniu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego.

Niedostateczna higiena doprowadza do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni zębów. Pod wpływem zawartych w ślinie związków mineralnych płytka nazębna utwardza się, co w konsekwencji prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Skaling jest zabiegiem wskazanym, gdyż obecność kamienia nazębnego prowadzi do powstawania stanów zapalnych oraz krwawienia dziąseł, obniżania i odsłaniania szyjek zębowych, jak również przyczynia się do zaniku kości zębów, a to w może doprowadzić do rozwinięcia się jednostki chorobowej zwanej paradontozą. Usuwanie złogów powinno być przeprowadzane 1-2 razy w roku, do profesjonalnego skalingu używa się narzędzi mechanicznych tj. skaler utradźwiękowy, jak również stosowane są narzędzia ręczne.

Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, natomiast jeśli zachodzi taka potrzeba można go również wykonać w znieczuleniu miejscowym.

Piaskowanie

Zabieg ten polega na usuwaniu osadów i przebarwień z powierzchni zębów, pochodzących ze spożywanych pokarmów i napojów. Osady najczęściej powstają po herbacie, kawie, czerwonym winie czy papierosach. Zabieg piaskowania wykonywany jest przy użyciu narzędzia mechanicznego zwanego piaskarką. Środek czyszczący popularnie zwany piaskiem, podawany jest pod ciśnieniem, dzięki czemu usuwane są także zanieczyszczenia znajdujące się w trudno dostępnych miejscach jak np. przestrzenie między zębowe czy zagłębienia na powierzchni zębów.

Zabieg piaskowania jest bezbolesny i może być wykonywany po skalingu, lub jako zabieg odrębny.

Fluoryzacja (lakierowanie)

Jest to zabieg polegający na aplikacji produktu posiadającego dużą ilość fluoru na powierzchnię zębów. Dzięki temu do szkliwa dostarczana jest duża ilość fluoru, składnika, który uznawany jest za standard w profilaktyce próchnicy. Zwiększamy w ten sposób odporność szkliwa na atak kwasów, hamujemy demineralizację, ograniczamy rozwój bakterii próchnicowych, wspomagamy i przyspieszamy remineralizację. Jednocześnie wytwarzamy w ten sposób barierę utrudniającą tworzenie i przyleganie bakteryjnej płytki nazębnej. Szczególną uwagę na rolę fluoryzacji warto zwrócić w najmłodszej grupie pacjentów (dzieci powyżej 6 roku życia), u których szkliwo jest słabiej zmineralizowane niż u dorosłych, a co za tym idzie, łatwiej ulega zniszczeniu pod wpływem działania kwaśnego środowiska panującego w jamie ustnej.

Lakowanie

Lakowanie zwane też uszczelnianiem polega na pokryciu bruzd i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów specjalną światłoutwardzalną substancją – lakiem szczelinowym. Dzięki temu zabiegowi bakterie nie rozwijają się w trudno dostępnych w trakcie szczotkowania miejsach i zahamowany zostaje rozwój próchnicy nawet do 90%. Poza lakowaniem klasycznym, w ramach stomatologii prewencyjnej wykonuje się również: lakowanie poszerzone (wykonuje się go na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych z niewielką próchnicą początkową w obrębie szkliwa) oraz lakowanie zębów mlecznych (zabieg, który wykonuje się w celu zapobiegania próchnicy bruzd i otworów ślepych w zębach trzonowych mlecznych). Lakowanie przeprowadza się głównie u dzieci, jest to zabieg całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku szóstek, które wyrzynają się od razu jako zęby stałe i muszą nam służyć dłużej niż wszystkie inne.