Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie endodontyczne, znane również jako „leczenie kanałowe” obejmuje hamowanie powstałych procesów chorobowych, które zaszły w korzeniu zęba poprzez usunięcie miazgi, poszerzenie kanału, a następnie szczelne jego wypełnienie.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdańsku.

Obecna endodoncja pozwala lekarzowi na bardzo dokładną diagnostykę oraz bezbolesne i precyzyjne leczenie. Przed, w trakcie i po zabiegu wykonywane jest zdjęcie RVG, pozwalające na ocenę stanu uzębienia, na każdym etapie prowadzonego leczenia. Natomiast przy użyciu wysokiej klasy mikroskopu, lekarz endodonta jest w stanie z precyzją i najmniejszymi szczegółami ocenić system korzeniowy, co daje gwarancję skuteczności leczenia oraz umożliwiając wyleczenie zębów wcześniej zakwalifikowanych do usunięcia ze względu na skomplikowaną anatomię systemu kanałowego lub też z powodu niepowodzenia pierwotnego leczenia (perforacja, złamane narzędzie kanałowe).

Kiedy może dojść do zainfekowania miazgi?

Do zainfekowania miazgi może dojść w następujących przypadkach: złamanie zęba, głęboki i rozległy ubytek, pęknięcie zęba lub kilkukrotne leczenie zęba. Leczenie kanałowe w Gdańsku, wykonywane w naszej klinice, jest często ostatnim i jedynym sposobem na zachowanie zęba. Nieleczona infekcja miazgi może doprowadzić do bolesnych powikłań np. do powstania ropnia.

Objawy wskazujące na konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego to:

  • Uciążliwy ból zęba – nasila się podczas jedzenia lub samoistnie występuje w nocy, wybudzając ze snu. Ból jest na tyle intensywny, że promieniuje do skroni i ucha, przez co wskazanie zęba przyczynowego jest dość trudne.
  • Przetoka – mała, żółta lub czerwona krosta ropna na dziąśle jest znakiem, że doszło do infekcji. Nierzadko taka zmiana mylnie pojawia się obok zęba zdrowego.
  • Opuchlizna – zainfekowany ząb powoduje obrzęk, nadwrażliwość i zaczerwienienie dziąseł. W tkankach miękkich może pojawiać się wysięk ropny.
  • Inny kolor dziąseł i zęba – infekcja może przyciemnić część dziąsła, a także zmienić kolor obumierającego zęba na szary.
  • Ruchomość zęba – infekcja zmiękcza i degraduje kość, w której umocowany jest ząb, co prowadzi do jego poluzowania.
  • Ubytek – zaawansowana próchnica może prowadzić do głębokiego ubytku, który nierzadko może wykryć dopiero za pomocą promieni rentgenowskich.

Leczenie kanałowe – rodzaje

  • Leczenie endo – jest to pierwotne leczenie kanałowe, które ma za zadanie hamować procesy chorobowe powstałe w korzeniu zęba.
  • Leczenie reendo – jest to powtórne leczenie kanałowe. Jest ono koniecznie w przypadkach, kiedy ząb był już leczony kanałowo. Wskazaniami do wykonania tego leczenia są: kanały z pozostawioną martwą miazgą, kanały z pozostawionymi narzędziami, przewlekły stan zapalny wokół korzenia, nieprawidłowo lub niedokładnie wypełnione kanały, zęby leczone amputacyjnie.

Leczenie kanałowe – przebieg

Przed zabiegiem wykonywane jest badanie z użyciem radiowizjografii (RVG), na jego podstawie lekarz stomatolog postawi odpowiednią diagnozę, określi ilość korzeni, a także ich przebieg oraz kształt. Kolejnym krokiem jest podanie znieczulenia pacjentowi. Następnie lekarz zabezpiecza ząb koferdamem, celem uniknięcia przedostania się do przełyku pacjenta substancji drażniących. Pierwszym etapem leczenia jest oczyszczenie i opracowanie zęba, a następnie lekarz przechodzi do najważniejszej części zabiegu – usunięcia zainfekowanej miazgi z zakażonych kanałów. Opracowywanie kanałów przy użyciu mikromotoru endodontycznego oraz izolacja koferdamem skraca czas leczenia oraz wpływa na powodzenie zabiegu. Przy pomocy termoplastycznej gutaperki lekarz szczelnie wypełnia kanały, co znacznie utrudnia reinfekcję tkanek okołowierzchołkowych. Zadaniem leczenia kanałowego jest przywrócenie funkcji i estetyki zęba oraz zapobieganie jego złamaniu, które może powstać na skutek redukcji tkanek twardych. W celu wzmocnienia leczonego endodontycznie zęba stosowane są wkłady z włókna szklanego. Po zakończonym leczeniu kanałowym lekarz może przejść do kolejnego etapu, którym jest odbudowa zniszczonego zęba. Sposób odbudowy ubytku jest uzależniony od stopnia uszkodzenia korony zęba. W przypadku niewielkiego zniszczenia możliwa jest odbudowa materiałem światłoutwardzalnym. Preferowaną formą odbudowy w przypadku większych uszkodzeń jest wkład koronowy lub rekonstrukcja z zastosowaniem wkładu koronowo – korzeniowego i korony protetycznej.

Leczenie endodontyczne – profilaktyka

Aby uniknąć w przyszłości konieczności leczenia kanałowego, należy odbywać regularne wizyty kontrolne w klinice stomatologicznej, ponieważ wcześnie wykryta próchnica jest leczona standardowym wypełnieniem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdańsku – skuteczne i bezbolesne

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdańsku to o wiele lepsze rozwiązanie niż tradycyjne leczenie bez użycia zaawansowanego mikroskopu. Dlaczego? Ta nowoczesna metoda umożliwia wykonanie zabiegu nawet na jednej wizycie. Niepotrzebne jest również wcześniejsze „zatruwanie zęba” i rozciąganie procesu leczenia.

Leczenie kanałowe, podczas którego endodonta wykorzystuje mikroskop, charakteryzuje się wysokim stopniem precyzji. Tradycyjne leczenie endodontyczne nie pozwala na zobaczenie systemu kanałowego w tak dużym powiększeniu. Z racji tego, mikroskop umożliwia dokładne wyeliminowanie zainfekowanej miazgi. Dodatkowo urządzenie pomaga zauważyć to, co nie jest widoczne bez powiększenia, czyli małe pęknięcia, czy nawet niewielkie elementy narzędzi stomatologicznych, które mogły ułamać się w czasie zabiegu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest więc dokładniejszym rozwiązaniem, a także o wiele bezpieczniejszym. Poczucie komfortu i pewności zwiększa również fakt, że do mikroskopu często podłączona jest kamera, która rejestruje przebieg leczenia.

Amber Clinic – profesjonalne leczenie kanałowe w Gdańsku

Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdańsku, przeprowadzone w naszej klinice, pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań. Mikroskop umożliwia dokładne prześledzenie kanału, który nierzadko może zakręcać się i być niewidocznym dla „gołego oka”. Precyzyjne opracowanie kanałów redukuje prawdopodobieństwo niepowodzenia zabiegu. Właściwie wykonane leczenie odsuwa konieczność powtórnego postępowania endodontycznego, które wiązałby się z dodatkowymi kosztami, a przede wszystkim ponownym stresem i złym samopoczuciem pacjenta.

W Amber Clinic kompleksowo zajmujemy się uzębieniem naszych pacjentów. Oferujemy zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, implantologii, periodontologii, leczenia kanałowego, a także m.in. protetyki. Naszą klinikę tworzy profesjonalny zespół stomatologów i zaawansowana aparatura na światowym poziomie. Bezbolesne leczenie kanałowe w Gdańsku? Tylko w Amber Clinic!

Amber Clinic
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.