Jeśli masz wstawione implanty, z całą pewnością zależy Ci na ich jak najdłuższej żywotności. Ich cena, czas trwania całego procesu i wszystkie wyrzeczenia, na jakie musiałeś zdecydować się po drodze, sprawiają, że Twoja motywacja do utrzymania implantów w dobrym stanie z pewnością jest bardzo duża. Dlatego zapamiętaj nasze podpowiedzi i stosuj się do nich, by implanty służyły tak długo, jak to możliwe!
Jama ustna po ekstrakcji zęba wymaga szczególnej pielęgnacji i troski. Ma to na celu złagodzenie dolegliwości bólowych i niedopuszczenie do rozwoju stanu zapalnego. Ważne jest też zapewnienie warunków, w których proces gojenia się rany może przebiegać prawidłowo. Jeśli nie zakłóci go rozwój szkodliwych drobnoustrojów, powinien on trwać około 6 miesięcy aż do całkowitego wygojenia. Odpowiednia higiena jest bardzo istotna również na kolejnych etapach wstawiania implantów zębowych. Warto zdać sobie sprawę, że pielęgnacja jest jednym z warunków, których spełnienie zbliża do zakończenia leczenia sukcesem. Dlatego każdy, kto zamierza poddać się zabiegowi wstawiania sztucznych zębów, powinien zapoznać się z informacjami dotyczącymi tego, jak dbać o implanty stomatologiczne.
Szczegółowe zalecenia do stosowania po zabiegu implantacji przekaże Ci lekarz, jednak warto znać wcześniej najważniejsze z nich. Oto one!
W pierwszych godzinach po zabiegu najlepiej jest zupełnie powstrzymać się od picia i jedzenia, a nawet płukania zębów wodą. Ból warto łagodzić chłodnymi okładami z lodu stosowanymi na twarz. W ten sposób można poradzić sobie z opuchlizna i nieprzyjemnymi odczuciami. Gdy już znieczulenie ustąpi, co następuje zwykle po kilku godzinach, można zacząć spożywać posiłki o temperaturze pokojowej i miękkiej konsystencji. Jamę ustną należy delikatnie płukać czystą wodą, która pomoże usunąć z niej resztki pożywienia.
Po upływie co najmniej 24 godzin od zabiegu można zacząć stosować płyn do płukania jamy ustnej. Kilka razy dziennie trzeba używać specjalnej płukanki antybakteryjnej polecanej do stosowania po zabiegach stomatologicznych. Pomaga ona zapobiec rozwojowi bakterii, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego, a w konsekwencji do podrażnienia dziąseł, a nawet do odrzucenia implantu. Okolicę wszczepu należy omijać podczas szczotkowania zębów przez około 10 dni po implantacji.
Po wstawieniu implantu należy stopniowo rozszerzać dietę. Jednak w pierwszych dniach i tygodniach najlepiej jest zachować umiar i postawić na lekkie posiłki o miękkiej konsystencji. Unikanie skrajnych temperatur w jamie ustnej, czyli jedzenia i picia zarówno gorącego, jak i zimnego to także ważna sprawa. Z tego samego powodu trzeba na jakiś czas zrezygnować z korzystania z sauny, solarium i basenu. Do tego warto dołożyć odstawienie używek, a w szczególności papierosów i alkoholu. Aby nie narazić się na nadmierne krwawienie i podrażnienie, tymczasowo należy ograniczyć aktywność fizyczną, wysiłek, a nawet mówienie.
Gdy lekarz zdejmie szwy, należy powstrzymać się od dotykania językiem lub palcem miejsca wstawienia implantu. Warto jednak je oczyszczać i przy okazji masować. Do mycia przyda się delikatna manualna szczoteczka do zębów wykonana z miękkiego włosia. Z wyczuciem i bez użycia siły używaj szczoteczki w pobliżu miejsca implantacji. W ten sposób pobudzisz krążenie i przyspieszysz regenerację dziąsła.
Gdy implanty zagoją się i dziąsło przestaje być podrażnione, proces osteointegracji przebiega prawidłowo, a Ty zdążyłeś się przyzwyczaić do nowego zęba, należy stopniowo wprowadzać docelowe nawyki, które zostaną z Tobą na długo.
Jeśli jesteś nałogowym palaczem, już w trakcie wywiadu lekarskiego Twój stomatolog z pewnością zwróci uwagę na ten fakt. Praktyka pokazuje, że u palaczy proces gojenia się rany po wszczepieniu implantu jest często zaburzony. Tytoń negatywnie wpływa też na regenerację kości. Świeża rana może być zanieczyszczona bakteriami trafiającymi do jamy istne w czasie palenia. Dlatego palenie papierosów może być w niektórych sytuacjach przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
Gdy zadajesz sobie pytanie, jak dbać o implant, interesuje Cię tak naprawdę pielęgnacja dziąseł. Sam implant wykonany jest z tytanu, nie może więc ulec korozji ani próchnicy. Jednak w niektórych przypadkach na dziąsłach pacjentów stomatologicznych rozwija się niebezpieczny stan zapalny. Z czasem mogą się one także obniżać, co implantolodzy obserwują zwłaszcza u osób cierpiących na paradontozę. W takiej sytuacji implant staje się widoczny, co pogarsza efekt estetyczny. Dlatego warto za wszelką cenę temu zapobiec. Należy więc dbać o dziąsła. Najlepiej robić to przy użyciu płukanek antybakteryjnych do jamy ustnej. Warto stosować nić dentystyczną, a także przekonać się do irygatora.
Wizyty kontrolne – monitorowanie stanu implantu i całej jamy ustnej
Po całkowitym zagojeniu implantu nadal musisz pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Stomatolog oceni stan zębów i dziąseł oraz kondycję całej jamy ustnej. Na wizytę kontrolną należy umawiać się co najmniej 2 razy w roku.
Warto zaznaczyć, że implanty są na ogół wytrzymałe. Mogą ulec uszkodzeniu na skutek urazu mechanicznego lub nieprawidłowej pielęgnacji. W obu przypadkach regularne konsultacje ze stomatologiem są niezbędne do tego, by w porę zauważyć problem. Szybka reakcja w wielu sytuacjach pozwala na opanowanie problemu w początkowej fazie.
Zęby i implanty najlepiej jest myć w taki sam sposób. Używaj do tego szczoteczki do zębów, która dociera do wszystkich miejsc w jamie ustnej. Nadaje się zarówno szczoteczka manualna, elektryczna jak i soniczna. W przypadku każdej z nich ważna jest technika szczotkowania i jego czas. Zęby należy myć rano i wieczorem przez około 2 minuty. Dobrze jest korzystać z nici dentystycznej i skrobaka do języka. Te proste zabiegi pomogą usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą stać się początkiem rozwoju próchnicy. Dokładne oczyszczenie szczelin międzyzębowych pomaga też poprawić stan dziąseł.
Oprócz płynów do płukania i nitek warto stosować irygatory dentystyczne, które wypłukują resztki pożywienia wraz z bakteriami z okolicy zębów i dziąseł. Jest to możliwe dzięki podawaniu wody pod ciśnieniem. Irygacje warto przeprowadzać po to, by na dziąsłach nie rozwijały się bakterie będące źródłem zapalenia. Codziennym rytuałem powinno też stać się płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym.
Po zakończeniu wstawiania implantów stomatologicznych zapamiętaj opisane wyżej wskazówki. Do codziennej pielęgnacji należy używać standardowego zestawu – szczoteczki i pasty do zębów. Bardzo ważne jest nitkowanie i higiena dziąseł. Wprowadzenie zdrowych nawyków dotyczących posiłków i napojów, a także używek z całą pewnością korzystnie wpłynie na stan implantów i przedłuży czas ich użytkowania do wielu lat.
Zapoznaj się również z:
- Ból zęba po plombowaniu – jakie są jego przyczyny i jak go zwalczać?