Ból to ważny sygnał od organizmu, który sugeruje, że mamy do czynienia z różnego rodzaju dolegliwościami zdrowotnymi. Jego źródła mogą być bardzo różne – w wielu sytuacjach ból może pojawić się nawet po wizycie u specjalisty, np. po założeniu plomby. Co może powodować ból zęba po wypełnieniu i jak poradzić sobie z tym problemem?
Odczuwanie bólu zęba po plombowaniu jest dość powszechnym zjawiskiem, które może mieć różne przyczyny. Po wykonaniu zabiegów tego typu należy spodziewać się pewnego dyskomfortu – jeśli jednak ból staje się uciążliwy lub trwa dłużej niż kilka dni, warto zwrócić uwagę na potencjalne powody. Należy także podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia problemu.
W szczególnie intensywnych przypadkach ból zęba po plombowaniu może powodować problemy z codziennym funkcjonowaniem. Stopień nasilenia bólu jest uwarunkowany indywidualnymi okolicznościami – z reguły jednak stopniowo maleje w trakcie paru dni po przeprowadzeniu zabiegu. W przeciwnym wypadku konieczne może być skontaktowanie się ze specjalistą. Można także zastosować kilka domowych metod, które pomogą uśmierzyć ból.
Niektórzy pacjenci po założeniu plomby skarżą się na uciążliwe dolegliwości w postaci nadwrażliwości zębów i dziąseł. Warto pamiętać, że delikatny ból lub dyskomfort pojawiający się po zabiegu jest normalną sytuacją i nie powinien wzbudzać niepokoju, gdyż najczęściej przechodzi samoistnie. Jeśli ból się nasila lub utrzymuje przez dłuższy czas, niezbędna może okazać się konsultacja lekarska.
Oprócz informacji związanych z samym bólem zęba po plombie warto zwrócić uwagę również na sytuacje, w których wykonanie wypełnienia u stomatologa staje się koniecznością. Zęby każdego z nas charakteryzują się innym poziomem wytrzymałości mechanicznej, a każdego dnia ich struktura jest poddawana działaniu wielu czynników. W efekcie zdarza się, że uzębienie ulega uszkodzeniu. Za stan oraz odporność zębów w dużej mierze odpowiada higiena jamy ustnej – jej zaniedbanie może skutkować pojawieniem się próchnicy, a w efekcie osłabieniem uzębienia i wystąpieniem zakażenia. Każda z takich sytuacji wiąże się z dużym bólem i odczuwanym dyskomfortem; z pomocą przychodzi wtedy zabieg polegający na założeniu plomby. Jego celem jest szczelne wypełnienie ubytku specjalnym materiałem nazywanym plombą, a także jej odpowiednie ukształtowanie oraz utwardzenie.
Plombowanie zębów jest zazwyczaj bezpiecznym zabiegiem, który nie powoduje poważnych komplikacji. Zdarza się, jednak że u niektórych pacjentów mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne wynikające z przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego. Najczęstszym z nich jest ból zęba po plombie. Oto kilka przyczyn, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego typu sytuacji.
Zdarza się, że niektórzy pacjenci źle reagują na zastosowanie wypełnień, np. amalgamatu lub plastyfikowanego wypełnienia z polietylenu. Może to objawiać się nadwrażliwością zęba lub reakcją alergiczną. Jeśli taka sytuacja powtarza się przy kolejnych wizytach, warto powiadomić o tym dentystę.
W rzadkich sytuacjach po zastosowaniu wypełnienia może pojawić się stan zapalny, którego objawem są dolegliwości bólowe, a także obrzęk jamy ustnej i wysoka temperatura ciała. U niektórych pacjentów może wystąpić również ropna wydzielina, której towarzyszy intensywny, nieprzyjemny zapach.
Silny ból zęba po wypełnieniu może być efektem wystąpienia nadwrażliwości na położenie materiału wypełniającego. W takim przypadku ząb jest szczególnie narażony na skrajne temperatury, co można odczuć np. podczas jedzenia.
Kolejne źródło dolegliwości bólowych po plombowaniu to uszkodzenia zęba lub tkanek, które go otaczają. Problemy tego typu występują najczęściej podczas borowania lub wskutek zaawansowanego stanu zapalnego.
Zdarza się, że ból zęba po plombowaniu jest efektem szczeliny w plombie lub zbyt luźno założonej plomby. W efekcie może dojść do poluzowania się materiału wypełniającego w zębie. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska i ponowne założenie plomby po wcześniejszym oczyszczeniu zęba.
Ból zęba przy nagryzaniu po plombowaniu to kolejna stosunkowo częsta dolegliwość, która wynika z nieodpowiedniego dopasowania plomby do zgryzu pacjenta. W wyniku dochodzi do nierównomiernego rozprowadzenia sił podczas gryzienia. Nadmierna presja na ząb powoduje ból – w takich przypadkach konieczne może być dostosowanie plomby podczas wizyty stomatologicznej.
W celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się tego typu sytuacji należy regularnie przeprowadzać kontrolę stomatologiczną, a także odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. W razie pojawienia się niepokojących objawów po plombowaniu zębów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Silny ból zęba po plombowaniu to bardzo uciążliwy problem, jednak odpowiednie metody pozwolą go złagodzić, co zdecydowanie pomoże podczas oczekiwania na następną wizytę u stomatologa. Wśród najbardziej efektywnych sposobów znajduje się stosowanie zimnych okładów, np. w postaci woreczka z lodem. To prosta, szybka i skuteczna metoda na złagodzenie dolegliwości bólowych, która pomoże także zmniejszyć obrzęk występujący wokół zęba. Zaleca się stosowanie zimnych okładów na kilka minut mniej więcej co godzinę, aż do momentu, gdy ból ustąpi.
Kolejnym sposobem na ból zęba po założeniu plomby jest zastosowanie leków przeciwbólowych, które są ogólnodostępne bez recepty. Należy jednak pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki leku – w takiej sytuacji mogą wystąpić skutki uboczne. Co więcej, wśród pacjentów, u których występuje nadwrażliwość zęba po plombowaniu, szczególne znaczenie ma stosowanie pasty z fluorem. Systematyczne używanie tego typu środków pomaga we wzmocnieniu szkliwa, a jednocześnie w zmniejszeniu wrażliwości uzębienia. W razie silnego bólu można zastosować pastę do zębów z antybiotykiem, która skutecznie zwalcza infekcję i łagodzi ból.
U niektórych pacjentów po zabiegu polegającym na założeniu plomby może pojawić się tzw. ćmiący ból zęba, czyli mniej intensywny ból, który utrzymuje się przez długi czas. Taki stan może być wywołany rozwijającym się zapaleniem miazgi zębowej. Sytuacje tego typu najczęściej mają miejsce w przypadku, gdy uzębienie jest już dość mocno zepsute, a bakterie przedostały się do miazgi zębowej, powodując bolesny, rozwijający się stan zapalny. Jednym z powodów jest również uszkodzenie dziąsła wskutek niewłaściwego borowania zębów.
Ból zęba po plombowaniu to zdecydowanie uciążliwy problem, jednak w mniej intensywnych przypadkach można go zwalczyć domowymi sposobami. Jeżeli taka sytuacja utrzymuje się przez dłuższy czas lub ból jest szczególnie dotkliwy, zaleca się konsultację z dentystą. W niektórych przypadkach potrzebne będzie wdrożenie dalszego leczenia. Ponowna wizyta pozwoli wykluczyć poważniejsze problemy lub uzyskać receptę na mocniejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Przeczytaj również:
- Jak dbać o implanty stomatologiczne, by służyły jak najdłużej?