Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii poświęcona odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu.
Protetyka stomatologiczna zajmuje się odbudową zniszczonych i utraconych zębów za pomocą koron, mostów lub protez ruchomych. Zęby niestety nie ulegają regeneracji, przez co ich utrata lub zniszczenie to strata nieodwracalna biologicznie. Protetyka pozwala na odbudowę mocno zniszczonych zębów, które nie kwalifikują się do konwencjonalnego leczenia zachowawczego oraz pozwala na odtworzenie utraconego uzębienia. Przyczynami zniszczeń tkanek zęba mogą być: urazy mechaniczne, próchnica, fizjologiczne i patologiczne ścieranie zębów. W dzisiejszej stomatologii coraz większego znaczenia nabierają możliwości estetycznej korekty oraz przebudowy własnych zębów, które są nieprawidłowo ustawione i przebarwione. Nawet przy regularnych kontrolach oraz systematycznym leczeniu, niektórych problemów nie da się uniknąć. W takich przypadkach z pomocą przychodzi zastosowanie koron i licówek porcelanowych. Dzięki zastosowaniu takiego leczenia uzyskujemy efekty funkcjonalne i estetyczne.
W odtwarzaniu wykorzystuje się uzupełnienia protetyczne, które możemy podzielić na stałe (nie da się ich usunąć z ust) lub ruchome (dające się wyjąć) lub też kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi). Do uzupełnień ruchomych zaliczane są: protezy szkieletowe, protezy nylonowe, protezy akrylowe lub acetalowe, natomiast do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne takie jak mosty i korony.
Korony należą do stałych uzupełnień protetycznych, które są mocowane do naturalnych zębów pacjenta lub implantów. Zakłada się je trwale, w związku z czym usunięcie ich jest możliwe tylko przez lekarza stomatologa. Do wykonania koron wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, pierwszym z nich są metale (złoto lub różnego rodzaju stopy metali), kolejnym jest akryl. Można je także wykonywać z porcelany lub materiałów ceramicznych. Korony można także wykonywać przy wykorzystaniu połączenia wymienionych materiałów.
Rodzaj zastosowanej korony zależy od miejsca jej późniejszego umiejscowienia. W przypadku zębów przednich zastosowanie znajdują korony wykonane z porcelany lub ceramiki. Postęp dzisiejszej stomatologii, w tym protetyki stomatologicznej i dostępnych na rynku materiałów pozwala na dobranie takiego koloru płytki, która odpowiada odcieniowi zębów naturalnych. W przypadku zębów umieszczonych z tylnej części jamy ustnej, zastosowanie znajdują korony wykonane ze stopów metalicznych. Jest to przede wszystkim podyktowane faktem, iż materiał ten jest bardziej wytrzymały, a zęby trzonowe i przedtrzonowe często są poddawane dużym obciążeniom.
Przed wykonaniem korony istotne jest odpowiednie przygotowanie zęba, które polega na zmniejszeniu jego rozmiaru. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku, dzięki któremu powstaje forma, niezbędna do późniejszego przygotowania korony. Wskazaniem do założenia korony zębowej są różnorodne np. w celu naprawy złamanego zęba, przykrycia zęba po leczeniu endodontycznym, umożliwia także zakrycie przebarwień i zniekształceń zębów. Warto zaznaczyć, że korona może posłużyć także jako mocowanie do mostu zębowego.
Mosty służą do wypełnienia luk, które powstały po utracie jednego lub kilku zębów. Umożliwia to zachowanie prawidłowej mechaniki narządu żucia. Warunkiem umożliwiającym zastosowanie mostu jest obecność zębów prawidłowych lub implantów ograniczających lukę. Do wykonania mostu stosowane są różne materiały, jednak te najczęściej stosowane to porcelana oraz ceramika. Analogicznie do koron zębowych istnieje możliwość dobrania kolorystycznie mostu do koloru naturalnych zębów pacjenta. Rolę filarów pełnią odpowiednio przygotowane zęby, uprzednio redukując ich rozmiar. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku od pacjenta, celem przygotowania specjalnej dopasowanej formy. Trwałość mostów jest duża, jednak pacjent musi spełnić kilka warunków, przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, jak również regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym.
W przeciwieństwie do koron i mostów, protezy zębowe są uzupełnieniem ruchomym, co oznacza, że mogą być samodzielnie usuwane przez pacjenta, a następnie umieszczane z powrotem w jamie ustnej. Podstawowym zadaniem jest przywracanie prawidłowej mechaniki i funkcji narządu żucia oraz uzupełnianiem ubytków w uzębieniu. Wykonuje się je z różnych materiałów m.in. protezy szkieletowe (wykonane na lanym, metalowym szkielecie) oraz akrylowe. W zależności czy protezowaniu poddawane są zęby górne, czy dolne, taka proteza wygląda inaczej. Jeśli mamy do czynienia ze szczęką, podstawa protezy jest pełna oraz pokrywa całe podniebienie, natomiast w przypadku żuchwy podstawa protezy ma kształt podkowy. Stomatolog indywidualnie wybiera rodzaj protezy najbardziej odpowiedni dla pacjenta. Wyróżnić możemy trzy typy protez: tradycyjna pełna (umieszczana w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów i wygojeniu się ran, może to trwać nawet kilka miesięcy), bezapośrednia pełna (umieszczana w jamie ustnej pacjenta praktycznie zaraz po usunięciu wszystkich zębów) oraz proteza częściowa (oparta jest ona na ramce zakotwiczonej na zębach naturalnych lub implantach). Trwałość protez jest czasowa, dlatego po pewnym czasie konieczne jest jej ponowne dopasowanie lub też wykonanie nowej protezy. Bardzo ważne są regularne kontrole stomatologiczne, ponieważ źle dopasowana proteza może prowadzić do niekorzystnych zmian w jamie ustnej.
Zabiegi zakładania uzupełnień protetycznych charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, a jedyna inwazyjność występuje w momencie zakładania implantów stomatologicznych. Poza tym zabieg przebiega bezinwazyjnie. Uzupełnienia wykonane są z materiałów biokompatybilnych, co oznacza, że nie ma możliwości wystąpienia stanu zapalnego czy reakcji nadwrażliwości.
Licówki porcelanowe są cieniutkimi nakładkami protetycznymi, które przykleja się do licowej (przedniej) części zębów, zmieniając całkowicie ich kształt i kolor. Produkowane są z kilku rodzajów materiałów, przekłada się to na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Do wyboru są licówki akrylowe, kompozytowe, skaleniowe, porcelanowe. Licówki porcelanowe są wykonane z porcelany skaleniowej, dzięki czemu są najcieńsze i najbardziej zbliżone do zębów naturalnych. Wskazaniem do założenia licówek może być: złamany brzeg zęba, diastema między zębami lub przebarwienia na zębach. Można je także założyć w celu wydłużenia zębów albo wprowadzenia zębów do łuku. Istotne jest, aby przed założeniem licówek pozostałe zęby pacjenta były wyleczone oraz oczyszczone z kamienia nazębnego. Licówki z założenia są najmniej inwazyjną metodą zmiany kształtu zęba.
Wiele osób jest mylnie przekonanych o tym, że braki w uzębieniu negatywnie wpływają wyłącznie na estetykę uśmiechu i twarzy. Niestety bezzębie może również prowadzić do licznych konsekwencji zdrowotnych. Nawet jeden ubytek zębowy może spowodować utratę stabilności przez sąsiednie zęby. Z czasem zaczną się one przesuwać i pochylać w stronę luki. W efekcie dochodzi do powstawania chorób przyzębia, rozwoju bakterii próchniczych, a w konsekwencji do utraty kolejnych zębów.
Korzystając z oferty, jaką proponuje protetyka w Gdańsku Amber Clinic, można również zapobiec zanikowi kości, który pojawia się po pewnym czasie od wystąpienia ubytku zębowego. Zanik kości niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Po pierwsze, powoduje on osłabienie i szybszą utratę pozostałych zębów. Po drugie, w przypadku osób, które mają kilka ubytków, może nastąpić zmiana rysów twarzy.
Z ubytkami zębowymi związany jest również efekt Godona. Kiedy w jamie ustnej pojawi się ubytek, będzie on wpływał na ząb przeciwstawny, który zacznie wysuwać się w stronę luki. Po pewnym czasie wysunięcie będzie na tyle poważne, że ząb przesunie się poza linię sąsiadującego uzębienia, a jego korzenie się odsłonią. W efekcie, taki ząb narażony jest na odkładanie się płytki nazębnej i próchnicę. Niestety, zęby objęte efektem Godona mają skłonność do wypadania.
Zastanawiasz się, dlaczego warto zdecydować się na protezy zębowe? Leczenie protetyczne jest bezbolesne i przeprowadzane za pomocą najnowocześniejszych sprzętów i materiałów. Zakładając protezy zębowe lub decydując się na inne uzupełnienia, odzyskasz swój piękny uśmiech albo nawet zyskasz o wiele piękniejszy niż kiedyś.
Protezy stomatologiczne przede wszystkim poprawiają komfort życia. Mowa tutaj nie tylko o względach estetycznych, lecz także praktycznych. Po założeniu protezy będzie można ponownie cieszyć się łatwym i bezproblemowym przeżuwaniem pokarmów i gryzieniem ulubionych przekąsek. Zastosowanie protezy pozwoli również przywrócić dawne rysy twarzy i tym samym ją odmłodzić. W końcu uzupełnienia zapobiegną zmianom w łuku zębowym i powstawaniu nowych ubytków.
W naszej klinice możesz liczyć na profesjonalne usługi protetyczne, które sprawią, że znów będziesz mógł szeroko się uśmiechać, bez wstydu i dyskomfortu. Proponujemy wiele rodzajów protez zębowych: stałych i ruchomych oraz kombinowanych. Możesz zdecydować się ponadto na korony zębowe, mosty zębowe i licówki. W Gdańsku, w Amber Clinic, oferujemy nakładanie licówek porcelanowych, które mogą całkowicie odmienić kształt i kolor zębów, bez ich wyrywania. To najmniej inwazyjna metoda poprawy estetyki zęba. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i umówienia się na wizyty do naszych specjalistów. W Amber Clinic zadbasz kompleksowo o swój uśmiech – od stomatologii zachowawczej po protetykę.