Leczenie zachowawcze – RTG zębów

Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie każdego z nas, bo doskonale zdajemy sobie sprawę jak bardzo poprawia to nasze samopoczucie oraz postrzeganie nas samych.

Głównym zadaniem stomatologii zachowawczej, zwanej również ogólną, jest profilaktyka próchnicy, a także utrzymanie uzębienia w dobrym stanie, zachowując długą żywotność i estetyczny wygląd zębów. Regularne wizyty u stomatologa zachowawczego, poddawanie się zalecanym przez niego zabiegom, a także wypełnianie zaleceń dotyczących codziennej pielęgnacji, pozwala wzmocnić zęby i odsunąć w czasie konieczność leczenia próchnicy.

Jeśli jednak u danego pacjenta pojawi się próchnica, stomatolog zachowawczy wprowadzi odpowiednie leczenie, polegające na usunięciu tkanek objętych zmianami próchnicowymi, oczyszczeniu zębów, a także odtworzeniu utraconych tkanek wysokiej klasy materiałem kompozytowym. Dzięki temu stomatolog w sposób estetyczny może odbudować ząb przywracając jego kolor, kształt oraz funkcję, wykorzystując przy tym nowoczesną technologię. Natomiast pacjent może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Poprzez zastosowanie wysokiej jakości materiałów wypełniających ubytki i nowoczesnych sprzętów, stomatologia zachowawcza pozwala na estetyczne i trwałe odbudowanie uzębienia. Różnorodność kolorów wypełnienia umożliwia idealne dopasowanie go do odcienia zębów pacjenta. Decydując się na leczenie zachowawcze w Amber Clinic, można liczyć na profesjonalnie i bezboleśnie przeprowadzone zabiegi. W naszej klinice stosuje się skuteczne i nowoczesne środki, dzięki którym każdy pacjent może czuć się komfortowo podczas wizyty.

Próchnica zębów - leczenie zachowawcze w Amber Clinic

Stomatologia zachowawcza, czyli sposób na zdrowy uśmiech przez długie lata

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i przede wszystkim zdrowym uśmiechem przez lata, stomatologia zachowawcza w Gdańsku pomoże osiągnąć Ci ten cel. Zespół Amber Clinic składa się wyłącznie ze specjalistów, mających na swoim koncie wieloletnie doświadczenie. Ponadto nasi lekarze regularnie się rozwijają, dzięki czemu wszelkie zabiegi przeprowadzane w naszej klinice są zgodne z najnowszą wiedzą i metodami stomatologicznymi. Co więcej, do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, poświęcamy mu odpowiednią ilość czasu, aby poczuł się komfortowo. Leczenie w sympatycznej i wyrozumiałej atmosferze jest o wiele przyjemniejsze zarówno dla lekarza, jak i przede wszystkim pacjenta.

Stomatologia zachowawcza w Gdańsku – kiedy należy udać się do dentysty?

Zastosowanie nowoczesnej technologii, doświadczenie lekarzy i wykorzystanie materiałów kompozytowych wysokiej jakości sprawiło, że stomatologia zachowawcza w klinice Amber Clinic to doskonały sposób na leczenie zmian wykrytych w początkowym, jak i późniejszym stadium rozwoju. Ważne, aby pamiętać, że w przypadku zauważenia pierwszych zmian chorobowych w postaci plamek na zębach, zaczerwienionych czy nadwrażliwych dziąseł konieczne jest udanie się do stomatologa, ponieważ w krótkim czasie symptomy te mogą rozwinąć się w poważniejszy problem chorobowy, wymagający leczenia kanałowego. U pacjentów bagatelizujących zmiany próchnicowe, które można wyleczyć zachowawczo, niejednokrotnie kończy się to koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego (endodontycznego) a następnie odbudowy protetycznej zęba..

Diagnostyka

Podstawowym badaniem w gabinecie stomatologicznym jest dokładny wywiad oraz wizualna ocena stanu uzębienia i błon śluzowych w jamie ustnej. Lekarz dentysta na tym etapie może zlecić wykonanie pantomogramu lub pojedynczego zdjęcia rentgenowskiego zębów, celem oceny stopnia zaawansowania próchnicy. Poza zdjęciami lekarze mają także do dyspozycji inne narzędzia, jak np. mikroskop, dzięki któremu dentysta może wykryć nawet najmniejsze zmiany w wyglądzie zębów. Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów w społeczeństwie i dotyczy niemal całej populacji – dzieci, a także dorosłych. Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu i usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek zęba można uniknąć powikłań w postaci bólu zęba i dyskomfortu w jamie ustnej. Przebieg leczenia próchnicy w dużej mierze zależy od stopnia jej zaawansowania.

Leczenie próchnicy i etapy jej powstawania

W fazie początkowej próchnicy , gdy widoczne są jedynie białe plamki na powierzchni zęba, wystarczy zabieg remineralizacji, polegający na dokładnym oczyszczeniu zakażonego miejsca, a następnie nałożeniu preparatu z fluorem. Produkt ten ma za zadanie zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz odbudować uszkodzone miejsce. Aby zabieg był skuteczny należy wykonać go kilka razy.

W stadium bardziej zaawansowanym, kiedy próchnica przedostała się przez szkliwo, niezbędne okazuje się mechaniczne usunięcie chorobowo zmienionej tkanki zęba, a następnie uzupełnienie ubytku wypełnieniem kompozytowym. Warto w tym miejscu wspomnieć, że leczenie zaczyna się od podania znieczulenia, dzięki czemu zabieg przebiega bezboleśnie. Kolejnym etapem jest opracowanie przez lekarza ubytku, polegający na stworzeniu dostępu do zmienionej zębiny w taki sposób, aby możliwe było wprowadzenie narzędzi służących do usunięcia zdemineralizowanej tkanki. Po dokładnym oczyszczeniu ubytku lekarz przystępuje do jego wypełnienia. Dzisiaj najbardziej popularne jest wypełnienie kompozytowe, największą ich zaletą jest możliwość dopasowania ich koloru do barwy zębów oraz wysoka trwałość. Ważne jest, aby dopasować wypełnienie do zgryzu pacjenta, odbudowując struktury anatomiczne zęba. Materiały kompozytowe są naświetlane lampą UV, która je utwardza. Ostatnim etapem jest polerowanie zęba.

W fazie ostatniej, kiedy próchnica dotrze do miazgi zęba, niszcząc go do środka, jedyną możliwością uratowania go jest leczenie kanałowe .

Zapobieganie próchnicy

Regularne kontrole u dentysty oraz prawidłowa higiena jamy ustnej pozwalają na zapobieganie rozwoju próchnicy, oraz szybkie wychwycenie powstałych już zmian. Dlatego też zaleca się co najmniej dwie wizyty kontrolne w ciągu roku, jak również wykonywanie regularnej higienizacji zębów w gabinecie.

Ubytki niepróchnicowe

Leczenie zachowawcze polega także na odbudowie ubytków pochodzenia niepróchnicowego, które powstają na drodze mechanicznej, chemicznej czy fizycznej np: abrazja, atrycja, abfrakcja, erozja i demastykacja.

Atrycja zębów

Atrycja zębów to proces polegający na ścieraniu się zębów na skutek tarcia zęba o ząb . Możemy wyróżnić dwa rodzaje atrycji: fizjologiczną (zęby ścierają się w sposób naturalny wraz z wiekiem pacjenta) oraz patologiczną, gdzie na skutek działania pacjenta dochodzi do ubytku tkanek zęba.

  • Fizjologiczną (zęby ścierają się w sposób naturalny wraz z wiekiem pacjenta),
  • patologiczną, gdzie na skutek działania pacjenta dochodzi do ubytku tkanek zęba.

Przykładem takiego działania jest często bruksizm, czyli nawykowe, silne zaciskanie zębów lub nocne zgrzytanie zębami. Leczenie tego schorzenia jest ściśle związane z leczeniem przyczyny jej powstawania.

Abrazja zębów

Abrazja jest to ubytek powstający naddziąsłowo, tzw. ubytek klinowy . Przyczyną jego powstawania jest najczęściej używanie nieodpowiedniej szczoteczki (np. z twardym włosiem) oraz zła metoda szczotkowania. Abrazji często towarzyszy nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury. Leczeniem stosowanym w tym przypadku jest odbudowa utraconych tkanek zęba.

Abfrakcja

Abfrakcyjne ubytki to takie, które powstają poddziąsłowo i jest to z reguły problem osób z wadami zgryzu lub ubytkami w uzębieniu. Leczenie polega na wyeliminowaniu przyczyny.

Demastykacja

Demastykacja jest procesem łączącym atrycję i abrazję, polegający na fizjologicznym zużywaniu się zęba spowodowanym spożywaniem twardych pokarmów.

Erozja szkliwa

Jest to proces chemiczny. Zawsze są to ubytki naddziąsłowe, a ich lokalizacja jest uzależniona od przyczyn . Leczenie opiera się przede wszystkim na eliminacji przyczyny czyli wyleczeniu choroby ogólnoustrojowej, czy prawidłowa ochrona jamy ustnej przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku erozji biernej istnieje możliwość odbudowy ubytku przeznaczonym do tego materiałem.

Ubytki niepróchnicowe często mają charakter łączony, dlatego też należy udać się do lekarza dentysty, celem postawienia prawidłowej diagnozy. Ich leczenie wygląda analogicznie do leczenia ubytków próchnicowych, jednak ważne jest w tym przypadku znalezienie przyczyny i eliminację ich powstawania.

Profilaktyka chorób zębów

Stomatologia zachowawcza skupia się w dużym stopniu na profilaktyce chorób zębowych. Dlatego lekarz udziela pacjentom cennych wskazówek dotyczących codziennej dbałości o uzębienie. Stomatolog instruuje, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej: jakie narzędzia i preparaty wybierać, aby były dopasowane do stanu uzębienia danej osoby. Ponadto stomatologia zachowawcza obejmuje również zabieg higienizacji zębów, w tym skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzację. Higienizację powinno się wykonywać raz na pół roku. Wypracowanie odpowiedniego sposobu dbania o uzębienie pozwala ograniczyć rozwój zmian chorobowych na zębach, a także zachować estetyczny ich wygląd, co ma duże znaczenie dla komfortu psychicznego pacjentów.

Wpływ nieleczonej próchnicy na organizm

Próchnica zębów to często występująca choroba dotykająca osoby w każdym wieku – dzieci i dorosłych. Ma ona podłoże bakteryjne i to z nią najczęściej borykają się pacjenci gabinetów stomatologicznych. W początkowym stadium próchnica objawia się białymi lub brunatnymi plamami na powierzchni szkliwa, jednak wraz z jej rozwojem zaczyna wnikać w twarde tkanki. Efektem tego jest rozwijający się stan zapalny miazgi zębów, który jest nieodwracalny. Wiele osób nie zdaje sobie spawy z tego, jak ważna jest profilaktyka i odpowiednie leczenie próchnicy wpływającej negatywnie na cały organizm. Wizyta u stomatologa zachowawczego to doskonały sposób, aby uniknąć jej przykrych skutków.

Próchnica ma negatywny wpływ na zęby, ale także na funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ może spowodować rozwój wielu schorzeń ogólnoustrojowych. Wynika to z faktu, że bakterie przechodzą do krwiobiegu, zarażając zdrowe organy. Zdarza się, że u pacjentów z nieleczoną próchnicą rozwijają się choroby układu oddechowego i nerek, a także cukrzyca i zapalenie mięśnia sercowego. Należy więc odwiedzać stomatologa regularnie, a nawyk dbania o uzębienia rozwijać już u najmłodszych dzieci. Dzięki temu będzie można cieszyć się nie tylko zdrowym uzębieniem, lecz także zdrowym organizmem.

Amber Clinic
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.