Nowoczesne technologie wypierają stosowane dotąd rozwiązania w stomatologii. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na leczenie na wyższym poziomie, a także czuć się bardziej komfortowo podczas wizyt. Najlepszym tego przykładem jest skaner wewnątrzustny, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii, m.in. w protetyce i ortodoncji. Wypiera on tradycyjne wyciski, które są dla większości pacjentów nieprzyjemnym doświadczeniem.
Skaner wewnątrzustny to cyfrowe urządzenie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu jamy ustnej na ekranie monitora. To nowoczesny sprzęt, za którego pomocą można stworzyć „wirtualny wycisk”. Jest on alternatywą dla klasycznego, dotąd stosowanego rozwiązania, czyli wycisku w postaci plastycznej masy. Użycie skanera wewnątrzustnego znacznie skraca czas potrzebny do wykonania badania, a także przekłada się na wyraźne zmniejszenie dyskomfortu pacjenta.
Niezwykle ważną cechą skanera wewnątrzustnego jest to, że pozwala na bardzo dokładne pomiary. Jego działanie jest precyzyjniejsze od tradycyjnych wycisków. W efekcie protetyk czy ortodonta może wykonać skrupulatnie odwzorowany model jamy ustnej, a na jego podstawie, m.in. uzupełnienia protetyczne.
Skaner wewnątrzustny to urządzenie o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Swoim wyglądem przypomina kamerę wewnątrzustną, jednak trzeba w tym miejscu podkreślić, że są to dwie zupełnie inne technologie. Główna różnica polega na tym, że skaner tworzy trójwymiarowy obraz jamy ustnej, natomiast kamera – dwuwymiarowy. Wykorzystywane są ponadto do innych celów.
W budowie skanera wewnątrzustnego wyróżnić należy m.in. głowicę skanującą. To element wprowadzany do jamy ustnej, wyposażony w czujniki, dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie uzyskanego obrazu na model trójwymiarowy. W zależności od rodzaju, skaner może łączyć się z komputerem czy ekranem wyświetlającym w sposób przewodowy lub bezprzewodowy.
Przejdźmy do tego, jak działa skaner wewnątrzustny. To urządzenie umożliwia uzyskanie obrazu jamy ustnej, dzięki wykonywaniu tysięcy małych ujęć, które razem tworzą ostateczny wynik, czyli model jamy ustnej.
Badanie przy użyciu skanera wewnątrzustnego polega na przeskanowaniu jamy ustnej pacjenta poprzez umieszczenie końcówki skanującej w jej wnętrzu. Skaner zbiera informacje w postaci chmury punktów, które są przesyłane do komputera, a następnie interpretowane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Na podstawie wyróżnionych punktów generowany jest obraz wnętrza jamy ustnej pacjenta w postaci modelu 3D.
Skaner wewnątrzustny tworzy trójwymiarowy model jamy ustnej, który następnie wykorzystuje się do wykonania koron na zębach własnych i implantach, licówek, szyn nagryzowych, szablonów chirurgicznych czy nakładek ortodontycznych lub służących do domowego wybielania zębów. Urządzenie to jest więc szczególnie cenione w ortodoncji, protetyce oraz implantologii stomatologicznej.
Skaner wewnątrzustny pozwala nie tylko wykonać precyzyjne modele jamy ustnej, lecz także zaplanować leczenie. Umożliwia on również lepsze porozumienie pomiędzy stomatologiem i pacjentem. Na podstawie modelu 3D specjalista za pomocą specjalnego oprogramowania tworzy wizualizację, dzięki której można zobaczyć spodziewany efekt (po zakończeniu leczenia).
Jakie są najważniejsze korzyści, które niesie za sobą stosowanie skanera wewnątrzustnego? Zacznijmy od tych najważniejszych, czyli związanych z komfortem pacjenta. Pobieranie tradycyjnego wycisku może być uciążliwe, szczególnie dla osób, które miewają odruchy wymiotne czy problemy z oddychaniem nosowym. Zastosowanie skanera wewnątrzustnego jest znacznie bardziej komfortowe, a także umożliwia pominięcie szeregu skomplikowanych kroków. Wynik, który otrzymujemy, dzięki badaniu przy użyciu skanera, dostępny jest na ekranie komputera w ciągu kilku chwil – z racji tego, zarówno lekarz ma dostęp do interesujących go informacji, jak i pacjent może zobaczyć potwierdzenie jego słów przed sobą.
Skaner wewnątrzustny pozwala bardzo precyzyjnie odwzorować jamę ustną. Dzięki temu, wykonane protezy, korony, mosty czy nakładki są idealnie dopasowane do potrzeb pacjentów – ich przygotowanie wymaga odbycia mniejszej liczby wizyt pośrednich. Uzupełnienia protetyczne dokładnie przylegają i charakteryzują się doskonałą szczelnością brzeżną. Co więcej, skanowanie trwa znacznie krócej niż wykonywanie tradycyjnych wycisków. W tym przypadku odchodzi również konieczność tworzenia modeli ortodontycznych i ich przechowywania. Uzyskany wycisk cyfrowy można bezpośrednio wysłać do pracowni protetycznej, która od razu przystępuje do pracy. Z racji tego, pacjent będzie mógł cieszyć się nowym uśmiechem o wiele szybciej w porównaniu z leczeniem starszymi metodami.
Zapraszamy również do innych naszych artykułów:
- Jak leczy się paradontozę?